1. Home
  2. Domeenid
  3. IDN domeeninime kasutamine veebibrauserites ja e-posti klientides

IDN domeeninime kasutamine veebibrauserites ja e-posti klientides

Erinevad veebibrauserid ja e-posti kliendid näitavad IDN domeeninimesid erinevalt. Põhjus on selles, et internetis kasutusel olev domeeninimede süsteem (DNS) tunneb ära vaid tavalised ASCII tähemärgid. Selleks, et täpitähte sisaldav domeen töötaks, teisendatakse IDN domeen automaatselt formaati, mida domeeninimede süsteem lugeda oskab. Seda formaati nimetatakse ACE stringiks (ASCII Compatible Encoding). Selleks, et tunda ära IDN domeeni, algab ACE string nelja märgiga: XN– . Teised märgid domeeninimes näitavad, millised sisestatud tähemärgid on väljaspool ASCII tähemärkide süsteemi ja millisel kohal nad asuvad.

Näiteks ACE string domeeninimest JÕULUD.EU on XN–JULUD-DUA.EU

Enamus kaasaegsetest veebibrauseritest saavad IDN nimedest siiski aru. NB! Samas tasub tähele panna, et kui olete registreerinud täpitähti sisaldava domeeni ja soovite kasutada e-posti, tuleb IDN domeeniga seotud e-posti teistele kasutajatele tutvustada ACE stringi kaudu. Näiteks INFO@JÕULUD.EU puhul on aadressiks järelikult INFO@XN–JULUD-DUA.EU

Kuna IDN tugi ei ole veel piisavalt arenenud, siis kasutatakse täpitähtedega domeeni peamiselt veebikasutuses. Näiteks e-posti jaoks soovitame siiski kasutada vaid ladina tähtedest koosnevat domeeni. Täpitähtedega domeeni suunamiseks ladina tähtedest koosnevale domeenile on meil olemas eraldi Alias teenus, mida virtuaalserveri kasutaja saab tellida Serveri halduses valiku “Kasutajakonto” ja “Aliase tellimine” alt. Suunamine annab võimaluse paralleelselt kasutada mõlemat nimekuju.

Täpitähti sisaldava (IDN) domeeninime saate tellida siit.

Updated on 18. okt. 2018

Was this article helpful?

Related Articles