1. Home
  2. Domeenid
  3. IDN domeen (täpitähed ja kirillitsa)

IDN domeen (täpitähed ja kirillitsa)

 IDN (Internationalized Domain Name) on domeeninimi, mis koosneb tähemärkidest väljaspool ASCII (American Standard Code for Information Interchange) süsteemi. Näiteks eesti keeles kasutatavad õ, ä, ö ja ü on tähemärgid väljaspool ASCII süsteemi. Niisamuti ka rootsikeelne å, rumeeniakeelne ș, kreeka tähestik ja kirillitsa tähestik.

Hetkel saab Zone kaudu esitada taotlusi EE, EU, FI, COM ja NET IDN nimedele. Taotluse domeeni tellimiseks saate esitada SIIT.

IDN domeeninimede maksimaalne pikkus on 63 tähemärki. Seda limiiti rakendatakse peale domeeninime konvertimist ACE (ASCII Compatible Encoding) stringi. NB! Näiteks ABCDEF.EU on kuus märki pikk, XYZ.EU on kolm märki pikk, JÕULUD.EU aga on juba 13 märki pikk, sest peale konverteerimist näeb see domeeninimi välja nii: XN–JULUD-DUA.EU. Ehkki konverteerimisel kujuneb näiteks domeeni Ä.EU pikkuseks ACE stringina seitse märki, pole seda võimalik siiski registreerida, sest EU domeeninimi peab olema vähemalt kaks märki pikk.

Hea tööriist täpitähti sisaldava domeeni ACE stringi leidmiseks asub SIIN.

Erinevaid tähestikke IDN domeenis korraga kasutada ei saa. Seda eeskätt seetõttu, et domeeninimes ei võetaks kasutusele homoglyph’e. Homoglyph’id on tähemärgid erinevatest tähestikusüsteemidest, mis silmaga vaadates on identsed, kuid mille UNICODE number on erinev. Näiteks kirillitsa „а“ ja ladina „a“ on pealtnäha identsed, kuid nende UNICODE numbrid on vastavalt 0430 ja 0061. Seetõttu ei saa segaduste ja õiguslike vaidluste vältimiseks erinevaid tähestikke ühes IDN domeeninimes kasutada.

Loe veel samal teemal:

Mõned praktilised soovitused IDN domeeninimede kasutamisel

 

Updated on 18. okt. 2018

Was this article helpful?

Related Articles