Alias

Alias on domeeni alternatiivnimi, mis võimaldab teise nimega internetiaadressi kasutada olemasoleva virtuaalserveriga.

Aliasdomeeni tellimine

Aliasdomeeni on võimalik tellida Minu Zone halduses, Virtuaalserverid menüüpunkti alt, valides Aliase tellimine.

Lisainfo

Alias lisatakse süsteemi automaatselt. Aliase lisamise käigus suunates ümber ka domeeni A-kirje õige IP-aadressi peale eeldusel, et domeeninimi on registreeritud Zones ja kasutab Zone nimeserveri kirjeid.

Aliase lisamisel toimub domeeni omaniku kontroll, mis välistab võimaluse pahatahtlikult kellegi kolmanda isiku domeeni ringi suunata.

Peadomeen

Peadomeen on virtuaalserver, mis omab tasulist paketti. Peadomeenile on võimalik lisada  tasuta Aliaseid. Aliaste arv ei ole piiratud.

Tehniline

Tehniliselt lisatakse Alias Apache veebiserveri ServerAlias direktiivina. Kui klient teeb päringu aliasdomeenile, siis veebilehitsejas jääb aadressiribale nähtavale sama domeen ja serveripoolt automaatset ümbersuunamist ei tehta. Kui siiski ümbersuunamine peadomeenile toimub, siis seda teeb juba rakendus (näiteks WordPress) ise.

SSL sertifikaat

Kui põhiaadressil on kasutusel Let’s Encrypt SSL sertifikaat, siis lisatakse ka kõik aliasdomeenid automaatselt SAN (Subject Alternative Name) nimekirja. (Seda siiski vaid juhul, kui alias on reaalselt on serverile suunatud ja sever saab aliasdomeeni nime kasutusõigust tõestada).

E-post

Aliasdomeeni olemasolul on automaatselt suunatud ka kõik e-posti aadressid peadomeenile. Kui näiteks on olemas aadress info@peadomeen.ee, siis jõuavad sinna postkasti ka info@aliasdomeen.ee aadressile saadetud kirjad. Samuti on lubatud saata veebimeili ja smtp serveri kaudu kirju @aliasdomeen.ee nimelt.

Aliasdomeenil erineva sisu kuvamine

Vaikimisi kuvab aliasdomeen alati peadomeeni sisu. Kui on soov näidata aliasdomeenil erinevat sisu, siis selleks on erinevad võimalused:

a) Aliase lisamine alamdomeenile
Tehniliselt kõige lihtsam on lisada peadomeenile aliasdomeen. Näiteks alias.peadomeen.ee ja lisada sellele alamdomeenile Alias. See variant sobib siis, kui on soov suunata vaid koduleht, kuna e-posti suunamist ei toimu.

b) Suunata .htaccessiga päringud erinevatele scriptidele
See variant nõuab tehnilisi oskusi.  Näiteid .htaccess faili rewrite reeglitest.

Olemasolevate aliaste nägemine

Hetkel on olemasolevate aliaste kuvamine arenduses ja kahjuks hetkel haldusliideses olemasolevaid aliaseid ei näe. Kui soovite nimekirja olemasolevatest aliastest, siis saatke sellekohane soov info@zone.ee

Suunamine

Kui soov on suunata kõik domeenid peadomeeni peale kokku, siis tuleks teha .htaccess fail, millesse lisada kontroll, et kui päring ei ole peadomeenile, siis suunata päring edasi peadomeenile. Näiteks:

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^peadomeen.ee$ [NC]
RewriteRule .* https://peadomeen.ee%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Aliasdomeeni suunamiseks peadomeenile on lihtsam kasutada URL kirjet.

Updated on 21. mai 2019

Was this article helpful?

Related Articles