Alias

Alias on domeeni alternatiivnimi, mis võimaldab teise nimega internetiaadressi kasutada olemasoleva virtuaalserveriga.

Aliasdomeeni tellimine

Aliasdomeeni on võimalik tellida Minu Zone keskkonna Veebimajutus jaotises valies vasakul menüüs Veebiserver ja Aliase tellimine.

Lisainfo

Alias lisatakse süsteemi automaatselt. Aliase lisamise käigus suunatakse ümber ka domeeni A-kirje õige IP-aadressi peale, eeldusel et domeeninimi on registreeritud Zones ja kasutab Zone nimeserveri kirjeid.

Aliase lisamisel toimub domeeni omaniku kontroll, mis välistab võimaluse pahatahtlikult kellegi kolmanda isiku domeeni ringi suunata.

Olemasolevate aliaste nägemine

Hetkel virtuaalserverile lisatud aliastest saab ülevaate veebimajutuse halduse valikus Serveriteenus ja Serveri ülevaade. Jaotises Aliasdomeenid on näha nii aliasdomeeni nimi kui ka sihthost, kuhu domeen suunatud on. Samas valikus saab soovi korral aliase ka eemaldada klõpsates punasele ristile aliasdomeeni juures.

Peadomeen

Peadomeen on virtuaalserver, mis omab tasulist paketti. Peadomeenile on võimalik lisada  tasuta Aliased. Aliaste arv ei ole piiratud.

Tehniline

Tehniliselt lisatakse Alias Apache veebiserveri ServerAlias direktiivina. Kui klient teeb päringu aliasdomeenile, siis veebilehitsejas jääb aadressiribale nähtavale sama domeen ja serveripoolt automaatset ümbersuunamist ei tehta. Kui siiski ümbersuunamine peadomeenile toimub, siis seda teeb juba rakendus (näiteks WordPress) ise.

SSL sertifikaat

Kui põhiaadressil on kasutusel Let’s Encrypt SSL sertifikaat, siis lisatakse ka kõik aliasdomeenid automaatselt SAN (Subject Alternative Name) nimekirja (seda siiski vaid juhul, kui alias on reaalselt serverile suunatud ja server saab aliasdomeeni nime kasutusõigust tõestada).

E-post

Aliasdomeeni olemasolul on automaatselt suunatud ka kõik e-posti aadressid peadomeenile. Kui näiteks on olemas aadress info@peadomeen.ee, siis jõuavad sinna postkasti ka info@aliasdomeen.ee aadressile saadetud kirjad. Samuti on lubatud saata veebimeili ja smtp serveri kaudu kirju @aliasdomeen.ee nimelt.

NB!

DKIM digitemplit aliasdomeeniga aadressilt saadetud kirjadele ei lisata.

Aliasdomeenil erineva sisu kuvamine

Vaikimisi kuvab aliasdomeen alati peadomeeni sisu. Kui on soov näidata aliasdomeenil erinevat sisu, siis selleks on erinevad võimalused:

a) Aliase lisamine alamdomeenile
Tehniliselt kõige lihtsam on lisada peadomeenile alamdomeen. Näiteks alias.peadomeen.ee ja lisada sellele alamdomeenile Alias. E-posti puhul suunatakse aliasdomeenile saadetud kirjad peadomeeni vastavatesse postkastidesse, kuna alamdomeenil eraldiseisvaid postkaste ei ole.

b) Suunata .htaccessiga päringud erinevatele scriptidele
See variant nõuab tehnilisi oskusi.  Näiteid .htaccess faili rewrite reeglitest.

Suunamine

Kui on soov suunata kõik domeenid peadomeeni peale kokku, siis tuleks teha .htaccess fail, millesse lisada kontroll, et kui päring ei ole peadomeenile, siis suunata päring edasi peadomeenile. Näiteks:

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^peadomeen.ee$ [NC]
RewriteRule .* https://peadomeen.ee%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Aliasdomeeni suunamiseks peadomeenile on lihtsam kasutada URL kirjet.

Updated on 10. mai 2024

Was this article helpful?

Related Articles