1. Home
 2. Domeenid
 3. Kuidas valida domeeninime?

Kuidas valida domeeninime?

Kuidas valida hea nimi oma veebilehele? Kuidas vältida levinuid vigu domeeni omamisel? Domeeninime valimine on sarnane ettevõttele nime valimisega – see nõuab palju mõtlemist, valimist ja otsustamist, sest selles saab pikaks ajaks sinu idenditeet veebis. Et muuta ajurünnak lihtsamaks eksperimenteeri erinevate sõnakombinatsioonidega. Peamine eesmärk seejuures on leida kõlav ja selge nimetus, mida on lihtne isegi telefonitsi öelda.

Oleme kirja pannud hunnik punkte, mis aitavad sul domeeninime valida ja registreerida.

Vali .ee tippdomeen!

 •  Kui sinu veebileht on mõeldud koduturule, siis vali .ee lõpuga domeen, mis on maatunnusega tippdomeen. Sellega annad külastajale kinnitust, et asud nende koduriigis ja oled lähedal ja näitad, et hoolid kohalikest tavades.
 • Vaikimisi tipivad inimesed esmalt koduriigi tippdomeeni. Ülejäänud tippdomeenid jäävad kehvemini meelde ja neid on raskem tuletada ja ära arvata.

Mõnikord ära vali .ee tippdomeeni!

 • Mõtle suurelt: .ee on koduturg, mujal on ennast lihtsam tutvustada .eu ettevõtjana või valides riigi domeeni: .at (Austria), .be (Belgia), .by (Valgevene), .ch (Sveitsi), .co (Kolumbia), .cz (Tsehhi), .de (Saksa), .dk (Taani), .fi (Soome), .fr (Prantsusmaa).
 • Populaarsed domeenid, nt .com, .net, .org Neist sai kõik alguse – ja kuigi vaba domeeninime on täna raske leida, tasuks rahvusvahelise nime valikul kindlasti ka neid kaaluda.

Kaalu ka ebatavalisi tippdomeene

 • Uued tippdomeenid,nt .beer, .design, .pink Piirideta internetti sobivad hästi domeeninimed, mis räägivad rohkem sellest, mida sa teed, kui ka sellest, kus või kellele seda müüa soovid. Teemadomeenide otsingus näeb sageli katsetusi, mis algavad tegevusele viitava .agency, .apartements või .beeriga ja jõuavad välja .pink või .ninja

Kaalu, kas peaksid soetama enda domeeni ka teiste tippdomeenidega või sarnase kirjapildiga

 • Peamise domeeni registreerimisele lisaks kaalu, kas ülejäänute populaarsete tippdomeenidega aadressid tuleks ka tellida ning seejärel suunata need peamisele lehele. Näited:ee domeeninimi.com domeeninimi.eu domeeninimi.fi domeeninimi.org
 • Alternatiivsete tippdomeenide registreerimisega saad välistada, et keegi teine need ostab ja hoopis sinna sinu kliendid suunab. Samuti selleks, et neid ei üritataks hiljem sulle suurema summa eest tagasi müüa. Appel’i valdusesse näiteks ei kuulunud apple.co.uk domeen tervenisti 16 aastat  https://www.theregister.co.uk/2012/07/19/apple_gains_control_of_apple_dot_co_dot_uk/
 • Tihtipeale on hea idee registreerida ka ettevõtte nimele sarnased domeenid, et konkurendid kurja ei saaks teha. Näiteks registreerides mooblipood.ee, registreeri võimalusel ka mööblipood.ee ja mooblipood24.ee.

Vali nimi, mis on tähenduslik

 • Loogiline – seotud sinu ettevõtmise või organisatsiooni põhitegevusega.
 • Usaldusväärne – tähenduslik sinu partneritele ja klientidele.
 • Lühike – lihtne kirjutada ja meelde jätta. Väldi erimärke (täpitähed jms), kõnes sorav ning arusaadav isegi telefonitsi öelduna.
 • Selge , äraarvatav – Google’s kergesti leitav ja eristatav, äratuntav.

Alamdomeen, mis see on ja kas seda on ka vaja?

 • Alamdomeen on näiteks domeeninimi.ee või blog.domeeninimi.ee
 • Enamlevinud põhjus alamdomeeni kasutamiseks on erinevate teemakategooriate eristamiseks ja osadeks jaotamiseks. Näiteks store.domeeninimi.ee või blog.domeeninimi.ee või help.domeeninimi.ee

Mis on aliasdomeen?

 •  Aliasdomeen on domeen, mis suunab peamisele domeenile. Näiteks domeeninimi.ee domeeninimi.eu ja domeeninimi.com
 • Aliasdomeeniga on hea võimalus suunata oma põhi lehele erinevaid alternatiivseid varem registreeritud domeene. Näiteks Zone.fi on alias Zone.ee veebilehele, et kõik külastajad ühte kohta kokku jõuaks.

Ära liigselt muretse, kui su lemmik domeen on juba võetud

 • Kõik kustuvad .ee domeenid lähevad alates 26. märtsist 2019 domeenioksjonile .ee oksjonikeskkonda. Domeenioksjon kestab 24 tundi, kui domeenile pakkumist ei tehta, domeen vabaneb ja on registreerimiseks vabalt kättesaadav kõigile huvilistele senisel “kes ees, see mees” põhimõttel. Oksjonile läheb domeeni registreerimise eelisõigus. Sind huvitava domeeni oksjonil osalemiseks vaata domeenioksjoni lehele. https://www.zone.ee/et/domeeni-registreerimine/ee-domeeni-oksjon/
 • Samuti proovi, kas mõni sama nimega aga teise laiendiga domeen on saadaval näiteks .eu või .com lõpuga.

Ole ettevaatlik, kui ostad domeeni oksjonilt

 • Olemasoleva domeeni ostmisel tuleb kaasa sellega ka senine ajalugu. See võib olla nii hea kui ka halb:
 • Hea: Google juba tunneb seda domeeni ja see võib olla kergemini leitav.
 • Halb: sellega võib kaasa tulla ka kehv ajalugu, mida sa ei soovi (hasartmärgud, spämm jne.)

Kontrolli domeeni ajalugu

On olemas erinevaid veebilehti, millelt saab nii vana domeeni omaniku infot kontrollida või ajalooliselt lehekülje sisu vaadata. Nii saad välistada kahtlase mainega domeeninime registreerimise, millega võib kaasa tulla eelmainitud probleeme. Siin on paar näidet:

Vali usaldusväärne registripidaja

Alati registreeri ja seadista oma domeen ise

 • Siis võid alati olla kindel, et kõik õigused kuuluvad sulle ja keegi sinu varaga minema ei jaluta.
 • Samuti saad kogemuse, kuidas teha lihtsamaid domeeniga teostatavaid toiminguid ise, nagu näiteks domeeni nimeserverite või DNS kirjete vahetamine domeeni suunamiseks.

Vali domeeni pikendamise automaatuuendus

 • Kui oled domeeni registreerimas, siis saad valida perioodi, kui kauaks soovid seda osta- Vali võimalikult pikk aeg, siis ei ole ohtu, et sellest ilma jääd. Zones registreerides, saad domeeni aegumisteavituse 2 kuud ette ja olenevalt domeeni laiendist on võimalik domeeni registreerida kuni kümneks aastaks korraga.

Lõpetuseks

Kõige keerulisem osa nüüd läbitud. Järgmised sammud on juba märksa lihtsamad!

Domeeni registreerimine Zones on täielikult automatiseeritud teenus ja domeen registreeritakse reeglina peale makse vastuvõtmist vaid mõne minuti jooksul.  Alusta! https://www.zone.ee/et/domeeni-registreerimine/

Updated on 10. juuli 2020

Was this article helpful?

Related Articles