1. Home
 2. Tehniline
 3. PHP
 4. Laiendatud tugi PHP vanematele versioonidele
 1. Home
 2. Tehniline
 3. Laiendatud tugi PHP vanematele versioonidele

Laiendatud tugi PHP vanematele versioonidele

Laiendatud tugi PHP vanematele versioonidele

Zone tarkvaraplatvormi (ZoneOS) osaks on pakkuda klientidele PHP versioone ka peale nende aegumist. Hetkel on kõige vanem toetatud versioon 5.6.

Vastavalt PHP Projektile on iga uus PHP versioon toetatud kokku kaks aastat, peale mida teostatakse versioonile turvaparandusi ühe aasta vältel. Sellele järgnevalt kaob ametliku versiooni tugi ning lõppeb ka avastatud turvavigade parandamine.

Enamasti kaotavad teenusepakkujad selliste versioonide pakkumise oma platvormil üsna kiiresti, sest versiooni turvalise hoidmise ja pakkumisega kaasneb väga suur ressursikulu ja risk. Varasemalt oleme seda teinud ka meie Zone’s, mil mäletatavasti kaotasime aastal 2020 ära kõik versioonid, mis jäid alla 5.6’e.

Vältimaks sarnase olukorra kordumist, kus kasutajatel kaob vanemate versioonidega üldse võimalus oma veebirakendusi Zone serverites kasutada, oleme loonud tasulise laiendatud toe PHP vanematele versioonidele (Zone Extended PHP Support).

Sellega säilib Zone klientidel vabadus valida endale sobiv aeg, millal oma veebirakendus uuema PHP versiooniga ühilduvaks muuta ilma, et ta peaks muretsema toe kohese kadumise ja turvalisuse pärast. Selle teenusega kaasneb vanema PHP toe tasu, mida rakendatakse senikaua, kui virtuaalserveris on kasutusel mõni vana PHP versioon.

Seega võtab Zone oma kanda PHP projekti poolt aegunuks märgitud PHP versioonide turvaparanduste tegemise seniks, kuni see on tehniliselt võimalik.

PHP versioonide toe säilitamisest saab lugeda täpsemalt meie blogist.

Tähelepanu!

Kui su veebiserveris on mõni aegunud PHP versioon, siis saad sellest kohe teada ka “Minu Zone” halduspaneelis.

Hinnad

Tasuliseks muutub iga aegunud PHP versiooni kasutav pea- ja alamdomeen. Hind sõltub kasutusel olevast PHP versiooni vanusest ja kasutusel olevate versioonide arvust sinu virtuaalserveris.

Tähelepanu!

Teenus aktiveeritakse 2024 aasta teises kvartalis, täpsema info saavad kõik muudatusest mõjutatud kasutajad e-kirja teel.

Hinnad seisuga 01.03.2024:

 • PHP 5.6 = 12 € +km/kuu
 • PHP 7.0, 7.1, 7.2, 7.4 = 8 € +km/kuu
 • PHP 8.0 = hetkel tasuta

Näide:
Virtuaalserver: miljonivaade.eu, peadomeenil kasutusel PHP 8.2

Alamdomeenid:

 • test.miljonivaade.eu kasutusel PHP versioon 7.2
 • vana.miljonivaade.eu kasutusel PHP versioon 5.6
 • dev.miljonivaade.eu kasutusel PHP versioon 8.2

Seega lisandub kokku iga kuu arvele PHP 5.6 eest 12€ ja PHP 7.2 eest 8€. Kogukulu 20€+KM/kuus

Tähelepanu!

Umbes kolmandik vananenud PHP versioonidest on kasutusel alamdomeenidel, mille nimedest on näha, et tegemist on veebi uue, vana või testversiooniga. Samuti leiab alamdomeenidelt unustusse vajunud foorumeid ja kampaaniaveebe, mille puhul on kuluefektiivseim lahendus alamdomeeni kustutamine.

Alamdomeeni saab serverist hõlpsalt eemaldada Minu Zone iseteeninduses – seejuures jäävad failid ja andmebaas alles ning neid saab vajadusel kasutada olulise sisu taas-avaldamiseks.

Testi uut PHP versiooni ilma külastajaid häirimata

Zone on oma kasutajatele juba mõnda aega pakkunud üsnagi mugavat tööriista uue PHP versiooni testimiseks.

Tööriista abil on võimalik reaalajas kontrollida oma veebilehe tööd uue PHP versiooniga ilma, et midagi päriselt katki läheks ja nii, et see testimine veebikülastajaid ei häiriks.

Täpsema juhendi tööriista kasutamise kohta leiate siit abi artiklist.

Miks kasutada uut versiooni

Kiirus

Üks parimaid päriselulisi põhjuseid, miks tasub alati hoida oma veebiserveri PHP versioon võimalikult värske, on veebilehe kiirus.

Maailma enimlevinum kodulehetööriist WordPress kasutab samuti PHP’d. Tihtipeale kuuleme küsimusi, et kuidas muuta oma WP leht kiiremaks – kas kasutades cache’, mõnda pistikprogrammi või keskenduda optimeerimisele. Reaalsus on see, et esimese asjana tasub vaadata, kas kodulehekülje saaks kiiremini tööle uusima toetatud PHP versiooniga. Alles peale seda tuleks hakata tegelema muude punktidega.

PHP versioonide kiirusest leiab lugemist siit:

Turvalisus

Igal aastal tuvastatakse PHP’s mitmeid erinevaid turvavigu, mis versiooni esimese kolme aasta jooksul PHP projekti poolt parandatakse. Erinevate turvaprobleemide statistika kohta leiab lugemist sellest artiklist.

Kui ametliku versiooni tugi kaob, siis jääb PHP turvaparanduste tegemine juba kasutaja enda hooleks. Zone puhul tähendab see seda, et turvaparandused teeb Zone meeskond kliendi eest.

See tähendab praktiliselt pidevat tööd selle kallal, et vana PHP versioon ühilduks uuema operatsioonisüsteemiga ja omakorda kõigi erinevate integratsioonidega, vältimaks erinevate funktsionaalsuste katkiminekut.

Sellest, kui keerukas ja mis kaasneb vana versiooni toe pakkumisega oleme kirjutatud siin.

Funktsionaalsus

Iga uus PHP versioon toob endaga kaasa uusi funktsioone, mis teeb PHP’d võimekamaks ja kiiremaks. Ainuüksi PHP 8.2’ga saabunud kasulikest funktsioonidest saab lugeda siin.

Versiooni 5.6 ja 8.2 vahel on selliseid funktsioone lisatud mitmeid kümneid. Need teevad arendaja töö nii lihtsamaks kui ka veebilehe kiiremaks ja turvalisemaks – seega on iga arendaja huvi kasutada värskeimat toetatud PHP versiooni. See teeb lihtsalt töö mugavamaks.

Korduma Kippuvad Küsimused

K: Kuidas ma tean, millal minu virtuaalserveris olev PHP versioon aegub?
V: Zone teavitab kõiki kasutajaid aegsasti PHP versiooni aegumisest ette. Samuti saab oma versiooni kestvust kontrollida PHP: Supported Versions.

K: Ma ei kasuta PHP’d üldse, miks ma sellega tegelema pean?
V: Zone on teinud kõik endast oleneva, et sellised virtuaalserverid välja otsida ja PHP versioon ära uuendada. Sellisel juhul ei peagi lõppkasutaja ise versiooni eest muretsema. Samuti jääb kasutajal alati võimalus tulevikus võtta kasutusele ükskõik milline PHP versioon, kui selleks peaks vajadus tekkima.

K: Kas ma pean iga paari aasta järel käsitsi PHP versiooni uuendamas käima?
V: Artikli kirjutamise hetkel peab PHP versiooni tõesti kasutaja käsitsi uuendama, kuid see muutub peagi. Kuna väga suurel osal kasutajatel on virtuaalserveris vaid WordPressi veebilehekülg, siis saab juba varsti aktiveerida serveris automaatse PHP versiooni uuendamise, mis hoiab ennast WordPressi versiooniga sünkroonis.

K: Mul on WordPress, kas ma siis pean ka PHP’d uuendama?
V: Oleme kõiki Zone poolt tuvastatud WordPressi kasutajaid aegsasti teavitanud kirja teel. Võimalusel oleme juba PHP versiooni välja vahetanud uuema vastu, kui lehekülje automaat-testimisel vigu ei tuvastanud. Kuid tulevikus tuleb sellegipoolest PHP versioonil silma peal hoida.
Juhul, kui sul on kasutusel WordPress virtuaalserveris, mille PHP on aegunud, siis kuvab selle kohta teadet ka WordPressi adminpaneel.

K: Mul on nii vana lehekülg, et see lihtsalt ei toeta uuemat PHP versiooni – mis nüüd?
V: Valikuid sellises olukorras on tegelikult mitu:

 • Zone+ WP Assistent – Zone.ee – Baasiks on WordPress, kuid lehe aitab kiiresti kokku panna tehisintellekt sinu sisestatud info alusel. Samuti tuleb kaasa kasulik AI põhjal töötav WordPressi abiline ning teksti koostamise tööriist, mis käsikäes hõlbustavad veebilehe tegemist veelgi. Zone+ WordPress Assistenti kasutades saab igaüks tunda ennast nagu itimees!
 • Zone+ Brizy – lihtne sitebuilder WordPressi baasil. Brizy puhul ei pea tulevikus muretsema aeguva PHP versiooni pärast, sest Brizy kasutajatel hoitakse PHP versiooni värskena.
 • Voog koduleht – Zone.ee – Eestimaine kodulehe tegemise tarkvara, koos eraldi kasutajatoega. Väga lihtne viis teha kiirelt kena kodulehekülg – ka siin ei pea kunagi muretsema PHP versiooni pärast!
 • Veebilehe teisaldamine staatiliseks –  Ajaloolist väärtust omavad veebid on võimalik vastava tööriista abil teisendada staatilisteks HTML-lehtedeks, mis ei nõua PHP-keele tuge. Tuntuim tasuta lahendus selleks on HTTrack mis on saadaval nii Windowsi kui ka MacOS jaoks.
 • Leia meie partnerite võrgustikust omale sobiv veebiarendaja, kes aitab sind PHP versiooni uuendamisel.
 • Kasutada edasi tasulist laiendatud tuge PHP vanematele versioonidele – kuid siis tasub arvestada, et aastate jooksul võib tasu kasvada või väga vanade versioonide tugi ühel hetkel ka täielikult kaduda!

K: Testides paistis, et veebilehekülg töötab uue versiooniga. Peale vahetamist tuli välja, et lehel olid siiski vead. Mis nüüd saab?
V: Muretsemiseks pole põhjust, sest vana versiooni vastu saab nüüdsest iga kell tagasi minna. Vajadusel tee toimivast lehest koopia arenduseks mõeldud alamdomeenile ning jätka testimist ja parandamist seal. Kui oled probleemid lahendanud, saad töötava veebilehe tõsta juba uuel versioonil töötavale peadomeenile.

K: Kust ma leian veebilehe arendaja, kes mu rakenduse uue PHP versiooniga vastavusse viiks?
V: Meie partnerite võrgustikust leiad omale kindlasti sobiva veebiarendaja, kes aitab sind PHP versiooni uuendamisel.

Updated on 11. märts 2024

Was this article helpful?

Related Articles