1. Home
  2. Domeenid
  3. Domeenide KKK
  4. Kuidas valida domeeninime?

Kuidas valida domeeninime?

Kuidas valida hea nimi oma veebilehele? Kuidas vältida levinuid vigu domeeni omamisel? Domeeninime valimine on sarnane ettevõttele nime valimisega – see nõuab mõtlemist, valimist ja otsustamist, sest selleks saab pikaks ajaks sinu idenditeet veebis. Et muuta ajurünnak lihtsamaks,  eksperimenteeri erinevate sõnakombinatsioonidega. Peamine eesmärk seejuures on leida kõlav ja selge nimetus, mida on lihtne isegi telefonitsi öelda.

Oleme kirja pannud terve rea punkte, mis aitavad sul domeeninime valida ja registreerida.

Vali .ee tippdomeen!

  •  Kui sinu veebileht on mõeldud koduturule, siis vali .ee lõpuga domeen, mis on Eesti tippdomeen. Sellega kinnitad külastajale, et asud nende koduriigis, oled lähedal ja näitad, et hoolid kohalikest tavadest.
  • Vaikimisi tipivad inimesed oma brauseritesse esmalt koduriigi tippdomeeni. Ülejäänud tippdomeenid jäävad kehvemini meelde ja neid on raskem tuletada ja ära arvata.

Mõnikord ära vali .ee tippdomeeni!

  • Mõtle suurelt: .ee on koduturg, mujal on ennast lihtsam tutvustada .eu ettevõtjana või valides mõne naaberriigi domeeni .fi (Soome), .lv (Läti) või .lt (Leedu). Miks ka mitte mõne teise riigi domeeni: .se (Rootsi), at (Austria), .be (Belgia), .ch (Sveitsi), .co (Kolumbia), .cz (Tsehhi), .de (Saksa), .dk (Taani), .fr (Prantsusmaa).
  • Populaarsed domeenid, nt .com, .net, .org jne – nendest domeenidest sai omal ajal Internet alguse. Ja kuigi vaba domeeninime on täna raske leida, tasuks rahvusvahelise nime valikul kindlasti ka neid kaaluda.

Kaalu ka ebatavalisi tippdomeene

  • Uued tippdomeenid,nt .beer, .design, .pink jne. Piirideta internetti sobivad hästi domeeninimed, mis räägivad rohkem nii sellest, mida sa teed kui ka sellest, kus või kellele seda müüa soovid. Teemadomeenide otsingus näeb sageli katsetusi, mis algavad tegevusele viitava .agency, .apartements või .beeriga ja jõuavad välja domeenideni .pink või .ninja

Kaalu, kas peaksid soetama endale domeeni ka teiste tippdomeenidega või sarnase kirjapildiga

  • Sinu põhidomeenile annaks kaalu juurde, kui registreerid võimalusel ära ka ülejäänud populaarsete tippdomeenidega aadressid ning tellid neile seejärel suunamise põhidomeenile.  Näiteks suunad aadressile zone.ee edasi ka domeenid zone.fi ja zone.eu.
  • Alternatiivsete tippdomeenide registreerimisega saad välistada, et keegi teine need ära võtab ja sinu kliendid hoopis oma lehele suunab. Samuti saad sellega ära hoida, et neid domeene ei üritataks hiljem sulle suurema summa eest tagasi müüa. Apple’i valdusesse näiteks ei kuulunud apple.co.uk domeen tervenisti 16 aastat  https://www.theregister.co.uk/2012/07/19/apple_gains_control_of_apple_dot_co_dot_uk/
  • Tihtipeale tuleb kasuks registreerida oma ettevõtte nimele mitu sarnast domeeni, et konkurendid kurja ei saaks teha. Näiteks registreerides mooblipood.ee registreeri võimalusel ka domeenid mööblipood.ee ja mooblipood24.ee.

Vali nimi, mis on tähenduslik

  • Loogiline – seotud sinu ettevõtmise või organisatsiooni põhitegevusega.
  • Usaldusväärne – tähenduslik sinu partneritele ja klientidele.
  • Lühike – lihtne kirjutada ja meelde jätta. kõnes sorav ja arusaadav isegi telefonitsi öelduna. Väldi põhidomeenis erimärke (täpitähed jms).
  • Selge, äraarvatav – Google’s kergesti leitav ja eristatav ning äratuntav.

Alamdomeen – mis see on ja kas seda on ka vaja?

  • Alamdomeenid on näiteks help.zone.eu või blog.zone.ee
  • Enamlevinud põhjuseks alamdomeenide kasutamisel on erinevate teemakategooriate eristamine ja osadeks jaotamine.

Mis on aliasdomeen?

  •  Aliasdomeen on domeen, mis suunab külastaja automaatselt edasi sinu põhidomeenile. Näiteks aadressile zone.ee suundub aliasena edasi zone.eu, zone.lv.
  • Aliasdomeeniga on hea võimalus suunata oma põhilehele ka erinevaid alternatiivseid, juba varem registreeritud domeene. Näiteks zone.fi ja zone.lt on aliased zone.ee veebilehele, et kõik külastajad ikka ühte kohta kokku jõuaksid.

Ära heida meelt, kui su lemmikdomeen juba võetud on

  • Kõik kustuvad .ee domeenid lähevad alates 26. märtsist 2019 domeenioksjonile .ee oksjonikeskkonda. Domeenioksjon kestab 24 tundi ja kui domeenile pakkumist ei tehta, siis domeen vabaneb ja on registreerimiseks vabalt kättesaadav kõigile huvilistele “kes ees, see mees” põhimõttel. Oksjonile läheb domeeni registreerimise eelisõigus. Domeenioksjoni lehele tasub kiigata igapäevaselt, sest aegajalt jõuab sinna tõelisi domeenipärleid: https://www.zone.ee/et/domeeni-registreerimine/ee-domeeni-oksjon/
  • Kui oled juba domeenioksjonile jõudnud, siis kindlasti uuri järele, kas mõni sama nimega domeen on saadaval näiteks .eu või .com lõpuga.

Domeeni oksjonilt ostmisel tasub olla tähelepanelik

  • Olemasoleva domeeni ostmisel tuleb sellega kaasa ka domeeni senine ajalugu. See võib olla nii hea kui ka halb:
  • Hea: Google juba tunneb seda domeeni ja see võib olla kergemini leitav.
  • Halb: sellega võib kaasneda ebameeldivat taaka, nagu seosed hasartmängude, spämmi jms taunitava tegevusega.

Kontrolli domeeni ajalugu

Netist leiab erinevaid veebilehti, mille abil saab nii vana domeeni omaniku infot kontrollida kui ka lehekülje kunagist sisu vaadata. Nii saad välistada kahtlase mainega domeeninime registreerimise, millega võib kaasa tulla potentsisaalseid probleeme. Siin on paar näidet:

Vali usaldusväärne registripidaja

Alati registreeri ja seadista oma domeen ise

  • Siis võid alati olla kindel, et kõik õigused kuuluvad sulle ja keegi sinu varaga minema ei jaluta.
  • Samuti saad kogemuse, kuidas teha lihtsamaid domeeniga teostatavaid toiminguid ise: näiteks domeeni nimeserverite või DNS kirjete vahetamine domeeni suunamiseks soovitud aadressidele jne.

Registreeri domeen pikaks ajaks

  • Kui oled domeeni registreerimas, siis saad levinumate laiendite puhul valida ka pikema registreerimisperioodi, kui üks aasta. Vali võimalikult pikk aeg, sest siis ei ole ohtu, et see aasta möödudes aegub. Kui oled oma domeenid Zones registreerinud, siis saadame sulle esimese aegumisteavituse 2 kuud enne aegumist. Olenevalt laiendist on sul võimalik domeeni registreerida või pikendada kuni kümneks aastaks korraga.

Lõpetuseks

Kõige keerulisem osa on nüüd läbitud. Järgmised sammud on juba märksa lihtsamad!

Domeeni registreerimine Zones on pea täielikult automatiseeritud teenus ja domeen registreeritakse reeglina peale makse vastuvõtmist vaid mõne minuti jooksul.

Alusta siit: https://www.zone.ee/et/domeeni-registreerimine/

Updated on 22. mai 2024
Was this article helpful?

Related Articles