CNAME kirje

CNAME (Canonical Name) kirje puhul on tegemist nimega, mis viitab teisele nimele. Tehniliselt võib seda nimetada aliaseks – üks ja sama aadress on kättesaadav mitme nime (aliase) kaudu.

Enam levinud kasutusviis on seotud veebilehe tänaseks aegunud nimekujuga www.domeeninimi.ee. WWW on tegelikult domeeninimi.ee alamdomeen. Selleks, et veebileht oleks www algusega kättesaadav, seadistatakse CNAME kirje, mis määrab, et www.domeeninimi.ee suunab nimele domeeninimi.ee, millel omakorda on A-kirje veebiserveri IP aadressiga. Ei ole tähtis, kas veebikülastaja otsib aadressi www.domeeninimi.ee või domeeninimi.ee, mõlemal juhul jõuab ta sinu veebilehele.

CNAME kirje peab olema alati hosti nime kujul ja see ei saa olla IP-aadress.

CNAME kirjet on soovitav kasutada juhul, kui ühele IP-aadressile on suunatud mitu erinevat hosti. Samas serveris võivad töötada erinevad teenused, näiteks veebi- ja FTP server. Sellisel juhul viitab FTP tarbeks tehtud CNAME kirje ftp.domeeninimi.ee nimele domeeninimi.ee.

Kui serveri IP aadress peaks muutuma, piisab A-kirje IP aadressi muutmisest, CNAME kirjeid muuta ei ole vaja.

CNAME kirje nimi peab olema unikaalne, sama nimega ei tohi olla ühtegi teist kirjet, ka sellist, mille tüüp ei ole CNAME. Seetõttu ei saa ka domeeninimi.ee (teise astme domeeni) nimele lisada CNAME kirjet, kuna selle nimega nimeserveri kirje on alati olemas.

Updated on 28. jaan. 2023

Was this article helpful?

Related Articles