CNAME kirje

CNAME (Canonical Name) kirje puhul on tegemist nimega, mis viitab teisele nimele. Tehniliselt võib seda nimetada aliaseks – üks ja sama aadress on kättesaadav mitme nime (aliase) kaudu.

Enam levinud kasutusviis on seotud veebilehe tänaseks aegunud nimekujuga www.domeeninimi.ee. WWW on tegelikult domeeninimi.ee alamdomeen. Selleks, et veebileht oleks www algusega kättesaadav, seadistatakse CNAME kirje, mis määrab, et www.domeeninimi.ee suunab nimele domeeninimi.ee, millel omakorda on A-kirje veebiserveri IP aadressiga. Ei ole tähtis, kas veebikülastaja otsib aadressi www.domeeninimi.ee või domeeninimi.ee, mõlemal juhul jõuab ta sinu veebilehele.

CNAME kirje peab olema alati hosti nime kujul ja see ei saa olla IP-aadress.

CNAME kirjet on soovitav kasutada juhul, kui ühele IP-aadressile on suunatud mitu erinevat hosti. Samas serveris võivad töötada erinevad teenused, näiteks veebi- ja FTP server. Sellisel juhul viitab FTP tarbeks tehtud CNAME kirje ftp.domeeninimi.ee nimele domeeninimi.ee.

Kui serveri IP aadress peaks muutuma, piisab A-kirje IP aadressi muutmisest, CNAME kirjeid muuta ei ole vaja.


Tähelepanu!

CNAME kirje vasak pool ehk hostinimi peab olema unikaalne!
Sama nimega ei tohi olla ühtegi teist kirjet, ka sellist, mille tüüp ei ole CNAME.
Seetõttu ei saa ka domeeninimi.ee (teise astme domeen) nimele lisada CNAME kirjet, kuna selle nimega nimeserveri kirje on alati olemas.

Kui mõne kolmanda osapoole juhendis on kirjas, et lisa CNAME kirje, mille nimi/host on @, siis jäta @-märk lisamata ja lisa ainult sihtkoha hostinimi.

@-märk on tähis nimeserveri tsooni root kirjele ehk apex’ile.
@-märgi tähendus on kirjas RFC 1035‘s:
@    A free standing @ is used to denote the current origin.
Kui muudetakse teise taseme domeeni, nt example.com DNS kirjeid, on example.com selle tsooni apex ehk @ tähistab example.com’i.
Kui muudetakse alamdomeeni foobar.example.com DNS kirjeid, võrdub @-märk foobar.example.com’iga.
Kuna Zone DNS kirjete muutmise vormis on juba root kirje host olemas, siis tuleb jätta Hosti tekstikast tühjaks @ puhul.

ANAME – Alias name

Kui mõne veebiteenuse kasutamise jaoks on vaja viidata oma domeeninimi.ee teenusepakkuja serverile ja selleks sobib ainult teenusepakkuja poolt antud (alam)domeen, saab selle jaoks kasutada CNAME ja URL kirjete kombinatsiooni.
Selline domeeninime suunamine on tuntud ka kui Alias name, lühendatult ANAME.

Selle jaoks lisa CNAME kirje:

ning selleks, et teise astme domeeni kaudu jõutaks ka teenusepakkuja poolt antud domeenile, lisa URL kirje:

 

Loe ka: URL kirje

Updated on 22. mai 2024

Was this article helpful?

Related Articles