1. Home
  2. E-post
  3. Mille poolest erinevad POP ja IMAP?

Mille poolest erinevad POP ja IMAP?

Sisukord

IMAP

IMAP (Internet Message Access Protocol) protokollil on võrreldes POP3-ga väga palju eeliseid.

IMAP protokolli kasutades asuvad kõik kirjad ja kaustad serveris. Ka saadetud kirjad salvestatakse serveris Sent Mail kausta ja saadetud kirju saab igas kliendis ning veebimeilis samaaegselt näha.

Kaasaegsed IMAP kliendid hoiavad serveriga pidevalt ühendust üleval ja annavad kohe teada, kui kiri saabub. See muudab e-posti teel suhtluse palju operatiivsemaks.

IMAP protokoll võimaldab klientidel laadida kirju mitmes osas. See on oluline näiteks mobiiliseadmetel, kus kirja manus laetakse alla vaid siis, kui seda soovitakse. See aitab hoida kokku väärtuslikku andmesidemahtu.

IMAP võimaldab igale kirjale panna külge lipukesi. Näiteks saab lipukesega määrata, kas kiri on lugemata, loetud, vastatud, edastatud või kustutatud.

IMAP protokoll võimaldab teha serveripoolseid otsinguid. See on kasulik selleks, et klient ei peaks otsingu tegemiseks kõiki kirju alla laadima.

Kuna igal öösel tehakse postkastist varukoopia, siis on vajadusel võimalik kõiki kirju hiljem taastada. Taastamise teenus on tasuline ja täiendava info saamiseks soovitame pöörduda meie klienditoe poole.

IMAPS on IMAP protokoll, mis kasutab turvatud TLS ühendust pordil 993.

POP3

POP3 (Post Office Protocol 3) on 1980. aastate lõpus loodud e-posti protokoll, mis hakkab tänapäeva standarditega arvestades ajale jalgu jääma. POP3 suurim miinus on see, et kirjade serverist alla laadimisel muudetakse need automaatselt loetuks. See tähendab, et kui kirju loetakse mitmest seadmest (näiteks ka nutitelefonist), siis ei saa eristada loetud ja mitte-loetud kirju. POP3 klient ühendub serverisse perioodiliselt, mitte ei hoia ühendust püsti, ehk kirjade saabumisest teavitamine toimub viivitusega.

Samuti puuduvad POP3 kliendiga e-posti lugedes kaustad (virtuaalsed kaustad võivad küll klientprogrammis olla, aga serveris neid pole ehk teised kliendid neid ei näe). POP3 näeb vaid INBOX kaustas olevaid kirju. See tähendab ka seda, et POP3-ga ei näe IMAP alamkaustades olevaid kirju. Näiteks ei ole näha spämmifiltri poolt rämpsposti kausta liigutatud kirju ega serveripoolsete filtrite poolt kaustadesse liigutatud kirju. 

Lisaks puudub info, millistele kirjadele on vastatud. Ka saadetud kirju ei salvestata serverisse.

Paljudel POP3 klientidel vaikimisi seadistatud, et kirjad mingi aja möödudes serverist kustutatakse. See tähendab ka seda, et teenusepakkuja ei saa teha kirjadest varukoopiat, kuna kirju serveris ei eksisteeri. Sellisel juhul ei ole ka vanemaid kirju näiteks telefonist võimalik lugeda.

POP3S on POP3 protokoll, mis kasutab turvatud TLS ühendust pordil 995.

Updated on 13. veebr. 2020

Was this article helpful?

Related Articles