1. Home
  2. Veebimajutusteenus
  3. E-pood
  4. E-poe seadistamine – WordPress + WooCommerce
  1. Home
  2. Wordpress
  3. E-poe seadistamine – WordPress + WooCommerce

E-poe seadistamine – WordPress + WooCommerce

“Mul on rohkem nagu veebileht, kus tutvustan oma brändi, aga tahaks paari asja müüa ja kui hästi läheb, siis natuke laieneks” 

WordPress on blogi- ja sisuhaldusplatvorm, millele saab WooCommerce plugina abil lisada poefunktsionaalsuse. Nii tooted, atribuudid kui kliendibaas põhinevad WordPressi tavapärastel postitustel, kategooriatel, siltidel ja kasutajatel, millele on lisatud täiendavad infoväljad: tootel hind ja laoseis, kasutajal ehk kliendil tarneaadress jne. Lisaks haldusliidese tabelitele pääseb toote-editorile ligi ka avalikust veebivaatest ning poe jaoks mõeldud kujundusteemad pakuvad sageli ka väga vingeid tööriistu esi- ja sisulehtede kliki-ja-lohista meetodil kujundamiseks.

Täpset piiri mugavalt hallatava WooCommerce poe suurusele on raske tõmmata, aga ühe küsitluse kohaselt jäi mõni aasta tagasi 90% poodidest 10 ja 1000 toote vahemikku. Kiirus sõltub lisaks ka teemast ja lisapluginatest, soovitud navigatsioonist ja toodete keerukusest: lihtsalt kategooriate kaupa tootekataloogis liikumine ei pruugi olla probleemiks, küll aga keerulisemad filtrivalikud, varieeruvad tooted jms.

Ajamärkus: seekordse video pikkus on 10 minutit ning midagi ekstreemset ei näita. Allpool leiab viited kasutatud teemale ja keele-pluginale.

Tootekataloogi loomine

Poe tuumaks on tootekataloog: igal tootel on nimetus, tootekood, kirjeldus, hind ja pilt. Tehniliselt võttes on need kõik toote atribuudid – aga selle nimetuse alla kuuluvad ka kaal ja mõõtmed, laoseis, luba müüa tooteid mida laos pole, käibemaksumäär või –klass… ja selle koha peal hakkabki pood keeruliseks minema, sest EL käibemaks sõltub ostja asukohariigist ja võib ka ühes riigis olla erinev tootekategooriate lõikes (ja need ei pruugi seejuures olla samad, mis kliendile kuvatavad kategooriad).

Demopoes on 24 näidistoodet, kujunduseks on alguses WordPressi 2016 vaiketeema TwentySixteen mille abil on hea näha, kuidas toimib võimalikult lihtne pood ilma spetsiaalselt poe jaoks mõeldud teemata.

Demo käigus vahetatakse see välja UX Themes’i tehtud tasulise teema Flatsome’i vastu – seejuures jäävad kogu sisu ja tooted samaks, lihtsalt välimus muutub hetkega ja lisanduvad poe jaoks vajalikud lisad nagu filtrid, populaarsete toodete moodulid jms. Flatsome’i versioon 3 võimaldab ühe klikiga paigaldada ka näidis-sisu (nt esileht ja menüüd mida videos näeb) mille baasilt on hea alustada oma poe sisustamist.

Ääremärkus: Tasuline teema tuleb ausast kohast ja raha eest osta, sest enamus netist leiduvatest “juhuslikult tasuta” versioonidest tulevad koos eelpaigaldatud pahavaraga. Tavapärane hinnaklass 50€ ei tohiks ühelegi poodnikule üle jõu käia – soovitame võtta lisaks ka aastamaksuga “hoolduspakett” mis tagab ligipääsu uuendustele. Mida vingem teema, seda suurem on ka risk, et selles peitub turvaprobleem ning uuendamata teema või pluginad on väga suur turvarisk.

Atribuudid ehk tootele omistatud omadused

Mida võimsam poetarkvara, seda rohkem on võimalusi selliseid asju seadistada ja omavahel seostada. Atribuudid loob poodnik vastavalt toote-tüübile atribuudi-grupiks ja siis selle abil tootele omistatud: riietel on ühed atribuudid (suurus, värv, stiil), kottidel (kollektsioon, kasutusvaldkond) teised, mõned on ühised (tootja) jne. Lisaks saab neid vajadusel ükshaaval lisada.

Osa atribuute on kasutusel lihtsalt toote omadustena, mida vabatekstilise kirjelduse täienduseks tabeline kuvatakse – aga need võivad olla ka filtriks (nn layered navigation mis võimaldab valida tooteid hinna, värvi, kasutushooaja vms tunnuse alusel) või mõnel muul moel kasutajaliidesega seotud. Näiteks võib atribuudist sõltuda tootelehe kujundus (1 või 2 tulpa?), märge “uus” vms.

Atribuutidest moodustub konfigureeritav toode

Osad atribuudid – riiete puhul suurus ja värv – on kasutusel ka selleks, et mitmest eraldi tootekoodiga tootest luua veebis kuvamiseks üks. Nii on ostjal lihtsam valida ja navigeerida, aga see annab ka SEO mõttes parema tulemuse, sest poes on üks leht kus müüakse toodet nimega X.

Tuues tooteid sisse majandustarkvarast või tootja saadetud tabelist võib nende loomine olla hulk käsitööd. Värvivalikute visuaalne kuvamine (värvikastid ja vastavalt muutuvad pildid) võivad tähendada täiendavat tööd ka kujundusteema tegijale/kohandajale.

Komplekteeritav (bundle) toode

Kui konfigureeritav toode annab tulemuseks ühe füüsilise toote, siis komplekteerimise puhul seotakse kokku mitu eraldi müügis olevat toodet – mis võivad seejuures olla ka konfigureeritavad)

Kategooria = menüü

Lisaks atribuutidele on aga olemas ka kategooria-puu, mis on enamasti kasutusel poe peamise navigatsioonina – seda kuvatakse peamenüüs, selle esimesel (ja vahel ka teisel) tasemel on omad vahelehed jne.

Näidispoes on peamisteks kategooriateks Women, Men, Gear, New ja Sales. Nagu näha kattuvad need osaliselt atribuutidega – aga osalt mitte, sest soo-atribuutideks on Men, Women, Boys, Girls ja Unisex. Lisaks saab toode olla korraga mitmes kategoorias jne.

Kategooriate ja atribuutide loomisel tuleb seega panna mängu kogu oma toote-valdkonna tundmine … ja siis vaadata seda hoopis ostja poolelt.

Jõudlus

Tehnilisest vaatest on need aga sageli ka peamiseks jõudlusprobleemiks – kui igal lehekuvamisel ehitatakse kategooriamenüü nullist üles või proovitakse kuvada, mitu toodet on kategoorias või atribuudi väärtusega Y, võib see serveri üsnagi võhmale võtta (kui lehekuvamine võtab üle minuti – lahkub külastaja). Koodi efektiivsemaks tegemine eeldab aga seenior-arendaja pagunitega programmeerijat.

Hind ja hinnareeglid

Toote hind võib sõltuda väga mitmest tegurist – nt kas tegu on suvalise veebikülastaja või registreeritud kasutajaga, jällemüüjate grupi liikme vms eristaatusega, konkreetse ajastusega jne.

Keeled

Mitmekeelsuse jaoks on demos kasutusel tasuline WPML plugin – täpsemalt terve komplekt pluginaid, nende hulgas üks WooCommerce jaoks mõeldu. Esimene aasta maksab 79$ ja järgnevad 39$ (eluaegne ja piiramatule arvule saitidele kehtiv litsents on 195$), aga alternatiivid tulevad kallimad või on minu hinnangul oluliselt ebamugavamad kasutada.

Updated on 28. jaan. 2023

Was this article helpful?

Related Articles