ShopRoller on aga tarkavararent ehk Software-as-a-Service (SaaS), mille puhul teenust pakkuv firma vastutab kõige tehnilise eest – pood jookseb nende serveris, nemad tagavad piisavate ressursside olemasolu ning probleemide lahendamise. Kuigi sellist teenust saaks osutada ka olemasoleva tarkvara baasil, on ShopRolleril kirjutatud oma, teenusepakkumiseks optimeeritud tarkvara, mille arhitektuuris ja funktsionaalsuses on võetud eeskuju Magentost.
*Proovimine on 30p tasuta ja selleks pole vaja muud kui shoproller.ee veebis registreeruda.
Poe seadistamisel on sihitud tavakasutaja taset ehk on hulgaliselt lihtsaid nupust sisse-välja lülitatavaid funktsioone, samuti saab kujunduse stiile kohandada ja lehtedel kuvatavaid elemente seadistada otse n-ö kliendi-vaates (vaata videost, kuidas).
Tõsi, oma tarkvara tähendab ka seda, et puudub rikkalik laienduste-pood – küll aga on lisatasuta olemas kõigi levinumate makse- ja tarneviiside tugi (pangalingid, krediitkaardid, Maksekeskus, Paysera, Paytrail, pakiautomaadid, DPD ja Matkahuolto) ning peamiste majandustarkvarade liidesed (Erply, Directo, SmartAccounts, Buum, Ladu20) toodete-laoseisude-klientide impordiks ja arvete edastamiseks.
Tootekataloogi loomine
Poe tuumaks on tootekataloog: igal tootel on nimetus, tootekood, kirjeldus, hind ja pilt. Tehniliselt võttes on need kõik toote atribuudid – aga selle nimetuse alla kuuluvad ka kaal ja mõõtmed, laoseis, luba müüa tooteid mida laos pole, käibemaksumäär või –klass… ja selle koha peal hakkabki pood keeruliseks minema, sest EL käibemaks sõltub ostja asukohariigist ja võib ka ühes riigis olla erinev tootekategooriate lõikes (ja need ei pruugi seejuures olla samad, mis kliendile kuvatavad kategooriad).
Toodete halduse juures paistab kohe silma ka CSV eksport ja import neile, kes eelistavad oma tootekataloogi haldamist Excelis. Videos on laaditud demo-tooted sisse varasema loengu jaoks tehtud Magentost ning täiendatud puudujäänud osa infost Exceli abil.
Atribuudid ehk tootele omistatud omadused
Mida võimsam poetarkvara, seda rohkem on võimalusi selliseid asju seadistada ja omavahel seostada. Atribuudid loob poodnik vastavalt toote-tüübile atribuudi-grupiks ja siis selle abil tootele omistatud: riietel on ühed atribuudid (suurus, värv, stiil), kottidel (kollektsioon, kasutusvaldkond) teised, mõned on ühised (tootja) jne. Lisaks saab neid vajadusel ükshaaval lisada.
Osa atribuute on kasutusel lihtsalt toote omadustena, mida vabatekstilise kirjelduse täienduseks tabeline kuvatakse – aga need võivad olla ka filtriks (nn layered navigation mis võimaldab valida tooteid hinna, värvi, kasutushooaja vms tunnuse alusel) või mõnel muul moel kasutajaliidesega seotud. Näiteks võib atribuudist sõltuda tootelehe kujundus (1 või 2 tulpa?), märge “uus” vms.
Atribuutidest moodustub konfigureeritav toode
Osad atribuudid – riiete puhul suurus ja värv – on kasutusel ka selleks, et mitmest eraldi tootekoodiga tootest luua veebis kuvamiseks üks. Nii on ostjal lihtsam valida ja navigeerida, aga see annab ka SEO mõttes parema tulemuse, sest poes on üks leht kus müüakse toodet nimega X.
Tuues tooteid sisse majandustarkvarast või tootja saadetud tabelist võib nende loomine olla hulk käsitööd. Värvivalikute visuaalne kuvamine (värvikastid ja vastavalt muutuvad pildid) võivad tähendada täiendavat tööd ka kujundusteema tegijale/kohandajale.
Komplekteeritav (bundle) toode
Kui konfigureeritav toode annab tulemuseks ühe füüsilise toote, siis komplekteerimise puhul seotakse kokku mitu eraldi müügis olevat toodet – mis võivad seejuures olla ka konfigureeritavad)
Kategooria = menüü
Lisaks atribuutidele on aga olemas ka kategooria-puu, mis on enamasti kasutusel poe peamise navigatsioonina – seda kuvatakse peamenüüs, selle esimesel (ja vahel ka teisel) tasemel on omad vahelehed jne.
Näidispoes on peamisteks kategooriateks Women, Men, Gear, New ja Sales. Nagu näha kattuvad need osaliselt atribuutidega – aga osalt mitte, sest soo-atribuutideks on Men, Women, Boys, Girls ja Unisex. Lisaks saab toode olla korraga mitmes kategoorias jne.
Kategooriate ja atribuutide loomisel tuleb seega panna mängu kogu oma toote-valdkonna tundmine … ja siis vaadata seda hoopis ostja poolelt.
Jõudlus
Tehnilisest vaatest on need aga sageli ka peamiseks jõudlusprobleemiks – kui igal lehekuvamisel ehitatakse kategooriamenüü nullist üles või proovitakse kuvada, mitu toodet on kategoorias või atribuudi väärtusega Y, võib see serveri üsnagi võhmale võtta (kui lehekuvamine võtab üle minuti – lahkub külastaja). Koodi efektiivsemaks tegemine eeldab aga seenior-arendaja pagunitega programmeerijat.
Kujunduste poolelt on olemas 12 tüüpkujundust, mis vastavad tavapärastele e-poe avalehe ülesehituse skeemidele ja pakuvad stiile nunnumeetri erinevatest otsest, lisatasu eest kohandavad nad ShopRolleriga sobivaks mistahes Themeforest’i e-poe-teema.
Keeled
Keelte lisamiseks leiab juhendi Shoprolleri veebist .