“Mul on pood / toodan / toon maale, paneks kõik tooted veebi välja, aga üks inimene peaks sellega muu töö kõrvalt hakkama saama”
PrestaShop on e-poetarkvara, mille suurim tugevus – ja nõrkus – on koosnemine hulgast moodulitest (neist osa tasulised) ning võimalus tuhandet pisiasja haldusliideses nupust sisse-välja lülitada, ümber järjestada ja seadistada. Tuleb vaid teada, kus täpselt üks või teine nupp asub.
Ajamärkus: seekordse video pikkus on 12 minutit ning PrestaShopi headusest arusaamiseks peame teile näitama selle seadistamist menüü abil, mille olemusest aru saamiseks kulus mul 4 tundi.
Veebiserveriks on Zone Virtuaalserveri Pakett I.
Ääremärkus: PrestaShopi video on tehtud kasutades versiooni 1.6, sest tehniliste erinevuste tõttu ei ole uuemas, 1.7 versioonis toetatud senine rikkalik teemade- ja moodulite valik (ning samuti ei ole lihtne olemasoleva poe 1.6 pealt 1.7 peale kolimine). Muuhulgas puuduvad 1.7-st tänase seisuga Eesti makse- ja tarneviisid – need on https://www.e-abi.ee/ sõnul töös ja peaksid valmima lähinädalatel. Kui 1.7 saab kasutuskõlbulikuks ja saab olema ka Zone+ all saadaval, siis teeme videost uuema versiooni. Versiooni 1.6 turva-uuendusi väljastatakse kuni 2018.a lõpuni.
Tootekataloogi loomine
Poe tuumaks on tootekataloog: igal tootel on nimetus, tootekood, kirjeldus, hind ja pilt. Tehniliselt võttes on need kõik toote atribuudid – aga selle nimetuse alla kuuluvad ka kaal ja mõõtmed, laoseis, luba müüa tooteid mida laos pole, käibemaksumäär või –klass… ja selle koha peal hakkabki pood keeruliseks minema, sest EL käibemaks sõltub ostja asukohariigist ja võib ka ühes riigis olla erinev tootekategooriate lõikes (ja need ei pruugi seejuures olla samad, mis kliendile kuvatavad kategooriad).
PrestaShop sobib kõige paremini siis, kui tegemist on mitmesaja kuni mitmetuhande tootega (suurem kui WP+Woo, aga ei vääri veel Magentosse investeerimist). Testpood kümnekonna tootega peab Virtuaalserveri Pakett I peal väga hästi koormusele vastu, samuti üks ca 500 tootega Zone kliendi pood.
Tootekataloog on mugav hallata, bännerialadel olevaid pilte saab õiget kohta teades vahetada kartmata millegi muu katkitegemist, toodete import-eksport on baaskomplektis olemas ja vajadusel saab osta võimsama impordi-mooduli mille abil saab sisse lugeda nt esindatava firma toote-loetelu nii, et isegi pildid tuuakse automaatselt kohale ja teisendatakse vajalikku suurusesse.
Atribuudid ehk tootele omistatud omadused
Mida võimsam poetarkvara, seda rohkem on võimalusi asjade seadistamiseks ja omavahel seostamiseks. Atribuudid loob poodnik vastavalt toote-tüübile atribuudi-grupiks ja siis selle abil tootele omistatud: riietel on ühed atribuudid (suurus, värv, stiil), kottidel (kollektsioon, kasutusvaldkond) teised, mõned on ühised (tootja) jne. Lisaks saab neid vajadusel ükshaaval lisada.
Osa atribuute on kasutusel lihtsalt toote omadustena, mida vabatekstilise kirjelduse täienduseks tabeline kuvatakse – aga need võivad olla ka filtriks (nn layered navigation mis võimaldab valida tooteid hinna, värvi, kasutushooaja vms tunnuse alusel) või mõnel muul moel kasutajaliidesega seotud. Näiteks võib atribuudist sõltuda tootelehe kujundus (1 või 2 tulpa?), märge “uus” vms.
Atribuutidest moodustub konfigureeritav toode
Osad atribuudid – riiete puhul suurus ja värv – on kasutusel ka selleks, et mitmest eraldi tootekoodiga tootest luua veebis kuvamiseks üks. Nii on ostjal lihtsam valida ja navigeerida, aga see annab ka SEO mõttes parema tulemuse, sest poes on üks leht kus müüakse toodet nimega X.
Tuues tooteid sisse majandustarkvarast või tootja saadetud tabelist võib nende loomine olla hulk käsitööd. Värvivalikute visuaalne kuvamine (värvikastid ja vastavalt muutuvad pildid) võivad tähendada täiendavat tööd ka kujundusteema tegijale/kohandajale.
Komplekteeritav (bundle) toode
Kui konfigureeritav toode annab tulemuseks ühe füüsilise toote, siis komplekteerimise puhul seotakse kokku mitu eraldi müügis olevat toodet – mis võivad seejuures olla ka konfigureeritavad.
Kategooria = menüü
Lisaks atribuutidele on aga olemas ka kategooria-puu, mis on enamasti kasutusel poe peamise navigatsioonina – seda kuvatakse peamenüüs, selle esimesel (ja vahel ka teisel) tasemel on omad vahelehed jne.
Näidispoes on peamisteks kategooriateks Women, Men, Gear, New ja Sales. Nagu näha kattuvad need osaliselt atribuutidega – aga osalt mitte, sest soo-atribuutideks on Men, Women, Boys, Girls ja Unisex. Lisaks saab toode olla korraga mitmes kategoorias jne.
Kategooriate ja atribuutide loomisel tuleb seega panna mängu kogu oma toote-valdkonna tundmine … ja siis vaadata seda hoopis ostja poolelt.
Jõudlus
Tehnilisest vaatest on need aga sageli ka peamiseks jõudlusprobleemiks – kui igal lehekuvamisel ehitatakse kategooriamenüü nullist üles või proovitakse kuvada, mitu toodet on kategoorias või atribuudi väärtusega Y, võib see serveri üsnagi võhmale võtta (kui lehekuvamine võtab üle minuti – lahkub külastaja). Koodi efektiivsemaks tegemine eeldab aga seenior-arendaja pagunitega programmeerijat.
Keeled
Äramärkimist väärib ka lokaliseerimine – menüüd ja enamus abitekstidest on olemas eestikeelsena ning poele uue keele lisamine käib paari klõpsuga, sest PrestaShop on algusest peale mõeldud mitmekeelsete poodide jaoks (tootekirjeldused jms tuleb mõistagi ise tõlkida).