1. Home
  2. Domeenid
  3. .EE domeenid
  4. Mis juhtub .EE domeeniga, kui tema juriidilisest isikust omanik on Äriregistrist kustutatud

Mis juhtub .EE domeeniga, kui tema juriidilisest isikust omanik on Äriregistrist kustutatud

.EE domeeniregister Eesti Interneti Sihtasutus (EIS) teeb igal nädalal päringuid Eesti äriregistrisse, et võrrelda kustunud juriidiliste isikute andmeid .EE domeeniomanike andmetega. Kui selgub, et juriidilisest isikust domeeni omanik on Äriregistrist kustutatud, siis alustab EIS ka domeeni kustutamist, sest vastavalt domeenireeglitele ei saa .EE domeenil olla mitteeksisteerivat omanikku.

Domeeni kustutamise protsess kulgeb mitmes etapis ning see algab esmalt domeeninime blokeerimisega, millega võetakse kasutajalt võimalus domeeni registreeringut pikendada ja registripidajat vahetada.

Kui kustutatud juriidilisel isikul on õigusjärglane või on ettevõte kustutatud näiteks ühinemise tagajärjel, saab uus omanik esitada domeeninimele omanikuvahetuse taotluse, mis eemaldab domeenilt blokeeringu ning tühistab ühtlasi kustutamisprotsessi.

Blokeeringu seadmisest teavitame domeeniga seotud kontaktisikuid ning selles on ka viide kuupäevale, millal algab domeeni kustutamine. Reeglina on tegemist sama kuupäevaga, millal domeenimi registreeriti ja mis on ühtlasi ka paljudel juhtudel domeeni aegumiskuupäevaks, kuid selle erandiga, et pikemaks kui üheks aastaks registreeritud domeenidel nihutatakse kustutamiprotsessi alguskuupäev käsilolevasse kalendriaastasse. Näiteks kui domeen on algselt registreeritud kuni 12. detsembrini 2025, siis alustatakse kustutamist 12. detsembril käesoleval aastal.

NB! Juhul, kui rohkem kui üheks aastaks registreeritud domeeni omanik on vahetatud, taastab EIS ühtlasi ka domeeni registreeringu algse pikkuse!

Kõnealusel kuupäeval teavitavad nii EIS kui ka Zone domeeniga seotud kontaktisikuid kustutamismenetluse algusest. Järgmise 15 päeva jooksul on domeen küll aktiivne ja kasutatav, kuid jätkuvalt on registreeringu pikendamine ja registripidaja vahetamine blokeeritud. 15 päeva möödudes peatab EIS domeeni registreeringu ning domeen eemaldatakse 30 päevaks tsoonist. Selle aja möödumisel kustutatakse domeen ja see läheb 24 tundi vältavale domeenioksjonile, kus selle võivad omandada kolmandad isikud.

Tähelepanu! Domeeninimest ilmajäämise vältimiseks on kustunud juriidilise isiku õigusjärglasel või ühinemise tagajärjel tekkinud uuel omanikul võimalik eelviidatud 45 päeva jooksul esitada taotlus domeeni omaniku vahetamiseks! Soovitav on siiski mitte jätta seda toimingut viimasele hetkele.

Updated on 28. okt. 2022

Was this article helpful?

Related Articles