1. Home
  2. Veebimajutusteenus
  3. E-pood
  4. E-poe seadistamine – Magento

E-poe seadistamine – Magento

“Mul on selge ettekujutus sellest kuidas ma e-poega raha hakkan tegema ning valmisolek sellesse investeerida, ise nokitsema ei hakka”

Magento on loodud poetarkvaraks ja tema haldus-vaadet võiks kirjeldada kui hulka Exceli tabeleid, kus saab detailselt ära kirjeldada tooted, nende omadused ehk atribuudid, omavahelised seosed ja kuulumise kategooriapuusse. Tabelite loomisel on pööratud tähelepanu vajadusele hallata tuhandeid tooteid, mitmeid erineva kontseptsiooniga poode ning automatiseerida kampaaniate haldust. Ka jõudluse osas on mõeldud suure tootekataloogi ning atribuute ja filtreid kasutava navigatsiooni optimeerimisele, pidades üleval erinevaid vahepuhvreid ning indekseid.

Ajamärkus: seekordse video pikkus on 16 minutit ning sisu läheb lihtsamast keerulisemaks, seega võib vaadata nii kaugele kui aega on – ja pärast edasi :-) Kirja sabas olev tekst katab peamisi videos nähtavaid punkte, videot vaadates ise konspekteerima ei pea.

Selles videos on kasutatud vaheldumisi kliendi- ja poepidaja-vaadet ning alustatatud ühest lihtsast tootest, lisades järk-järgult keerukust ja Magento-spetsiifilisi üksikasju.

Tootekataloogi loomine

Poe tuumaks on tootekataloog: igal tootel on nimetus, tootekood, kirjeldus, hind ja pilt. Tehniliselt võttes on need kõik toote atribuudid – aga selle nimetuse alla kuuluvad ka kaal ja mõõtmed, laoseis, luba müüa tooteid mida laos pole, käibemaksumäär või –klass… ja selle koha peal hakkabki pood keeruliseks minema, sest EL käibemaks sõltub ostja asukohariigist ja võib ka ühes riigis olla erinev tootekategooriate lõikes (ja need ei pruugi seejuures olla samad, mis kliendile kuvatavad kategooriad).

Atribuudid ehk tootele omistatud omadused

Mida võimsam poetarkvara, seda rohkem on võimalusi selliseid asju seadistada ja omavahel seostada. Enamus Magento toote-vaates nähtavatest atribuutidest (ja nende väärtustest) on eelnevalt poodniku poolt loodud, koondatud toote-tüübile vastavaks atribuudi-grupiks ja siis selle abil tootele omistatud: riietel on ühed atribuudid (suurus, värv, stiil), kottidel (kollektsioon, kasutusvaldkond) teised, mõned on ühised (tootja) jne. Lisaks saab neid vajadusel ükshaaval lisada.

Osa atribuute on kasutusel lihtsalt toote omadustena, mida vabatekstilise kirjelduse täienduseks tabeline kuvatakse – aga need võivad olla ka filtriks (nn layered navigation mis võimaldab valida tooteid hinna, värvi, kasutushooaja vms tunnuse alusel) või mõnel muul moel kasutajaliidesega seotud. Näiteks võib atribuudist sõltuda tootelehe kujundus (1 või 2 tulpa?), märge “uus” vms.

Atribuutidest moodustub konfigureeritav toode

Osad atribuudid – riiete puhul suurus ja värv – on kasutusel ka selleks, et mitmest eraldi tootekoodiga tootest luua veebis kuvamiseks üks. Nii on ostjal lihtsam valida ja navigeerida, aga see annab ka SEO mõttes parema tulemuse, sest poes on üks leht kus müüakse toodet nimega X.

Tuues tooteid sisse majandustarkvarast või tootja saadetud tabelist võib nende loomine olla hulk käsitööd. Värvivalikute visuaalne kuvamine (värvikastid ja vastavalt muutuvad pildid) võivad tähendada täiendavat tööd ka kujundusteema tegijale/kohandajale.

Komplekteeritav (bundle) toode

Kui konfigureeritav toode annab tulemuseks ühe füüsilise toote, siis komplekteerimise puhul seotakse kokku mitu eraldi müügis olevat toodet – mis võivad seejuures olla ka konfigureeritavad.

Kategooria = menüü

Lisaks atribuutidele on aga olemas ka kategooria-puu, mis on enamasti kasutusel poe peamise navigatsioonina – seda kuvatakse peamenüüs, selle esimesel (ja vahel ka teisel) tasemel on omad vahelehed jne.

Näidispoes on peamisteks kategooriateks Women, Men, Gear, New ja Sales. Nagu näha kattuvad need osaliselt atribuutidega – aga osalt mitte, sest soo-atribuutideks on Men, Women, Boys, Girls ja Unisex. Lisaks saab toode olla korraga mitmes kategoorias jne.

Kategooriate ja atribuutide loomisel tuleb seega panna mängu kogu oma toote-valdkonna tundmine … ja siis vaadata seda hoopis ostja poolelt. Magento puhul on võimalik aga ehitada sama tootekataloogi jaoks ka mitu kategooriapuud – ning kasutada neid erinevate poodide puhul (sellest allpool) vastamaks võimalikult täpselt sihtgrupi nägemusele.

Jõudlus

Tehnilisest vaatest on need aga sageli ka peamiseks jõudlusprobleemiks – kui igal lehekuvamisel ehitatakse kategooriamenüü nullist üles või proovitakse kuvada, mitu toodet on kategoorias või atribuudi väärtusega Y, võib see serveri üsnagi võhmale võtta (kui lehekuvamine võtab üle minuti – lahkub külastaja). Koodi efektiivsemaks tegemine eeldab aga seenior-arendaja pagunitega programmeerijat.

Hind ja hinnareeglid

Toote hind võib sõltuda väga mitmest tegurist – nt kas tegu on suvalise veebikülastaja või registreeritud kasutajaga, jällemüüjate grupi liikme vms eristaatusega, konkreetse ajastusega jne

Lisaks saab Magentos kehtestada hinnareegleid (Catalog Price rules) – toote kategooria, atribuudi või nende kombinatsiooni korral kehtib ajavahemikul vastavale kliendigrupile soodushind. Eraldi reeglid saab kehtestada ostukorvi sisule (Cart Price rules) – nt “üle 100€ ostuga transport tasuta”, “kolmas kauba peale” või kupongidele.

 

Updated on 3. dets. 2021

Was this article helpful?

Related Articles